Co tracimy wstępując w związek małżeński?

Niekiedy zwlekamy z decyzją o zawarciu związku małżeńskiego przez wiele, wiele lat. Czego się boimy? Czego nie chcemy utracić?

Wolność.
Tak zwykle brzmi odpowiedź osób odkładających ślub na później, jednak rozwijając temat już nie bardzo potrafią wskazać o jaką wolność tu chodzi. Będąc z kimś w związku nieformalnym nie da się ukryć, że zgadzamy się na pewnego rodzaju kompromisy czy ustępstwa i dokładnie tak samo powinno być w małżeństwie, zatem o jaką wolność nam chodzi. Wymówka zatem traci już na samym początku swoją moc. Co innego, gdy ktoś świadomie nie szuka partnera/partnerki na stałe, a jedynie interesuje się przelotnymi znajomościami – w takim wypadku faktycznie nie warto zawierać związku małżeńskiego, bo można kogoś skrzywdzić.

Biorąc ślub bierze się odpowiedzialność za drugą osobę i tym samym kończy się czas egoistycznego podejścia do życia. Tak, zgadza się, jednak będąc w związku bez ślubu również godzimy się na to, że od tej pory będziemy się troszczyć o tą drugą osobę. Bez ślubu jednak znacznie łatwiej odpuścić sobie, odwrócić się na pięcie i odejść do nowego partnera/partnerki.

Po ślubie tracimy przyjaciół i znajomych.
W pewnym sensie tak właśnie jest, bo poświęcając czas na małżonka/małżonkę i dzieci nie jesteśmy już w stanie poświęcić tyle samo czasu na koleżanki i kolegów. To naturalny proces. Jednak wcale nie musi tak być, że całkowicie zrezygnujemy ze spotkań, wystarczy, że wszystko dobrze omówimy zarówno z mężem/żoną jak i ze znajomymi. Wcale nie trzeba całkowicie ucinać kontaktu z ludźmi, których lubimy i szanujemy.

Koniec z imprezowaniem.
Dla chcącego nic trudnego, także w tym temacie. Kwestia dogadania się z ukochaną/ukochanym, jak często możecie sobie pozwolić na imprezę i w jakim wydaniu. Czy podczas jednej imprezy obydwoje pijecie alkohol, czy tylko jedna osoba, do której godziny ma trwać impreza, itd. A, gdy posiadacie już potomstwo warto zamienić typowe imprezy dla dorosłych na kinderbale. Zabawa, to zabawa i warto ją urozmaicać. Można również zaplanować wyjazd ze znajomymi i ich dziećmi gdzieś na weekend, aby w miłej okolicy wspaniale i oryginalnie spędzić razem czas. Wynajem kwater cz pensjonatów wcale nie musi być drogi, warto polować na dobre okazje, takie jak pod tym linkiem.

 

M-S-M

admin